Müzik

müzik

Müzik Nedir?

Müzik kitaptaki anlamı şu şekildedir; en genel tanımı ile sesin biçim ve anlamlı titreşimler kazanmış halidir. Müziği bu kadar basit şekilde anlatılabileceğini zannetmem.

Müzik bu kadar kısa ve sade bir şekilde anlatılmaz. Müzik sadece notalar değildir. Müzik ses ile bizi başka dünyalara götürür. Bu şekilde anlam kazanır. Müzik dünyanın yaratılışından beri vardır. Müzik doğada başlayıp insanların içine yerleşmiştir.

Bir kuşun ötüşü, bir nehrin akan suyunun müziği, ormanın müziği, rüzgarın müziği gibi müziklerle hayatımıza girmiştir. Bu yazıyı okuyanlar bu saydıklarımı müzik değil bir ses olarak kabul edebilir. Bu ses olarak dile getirdiğiniz doğanın mükemmel ve eşsiz müziğidir.

İnsanlar yalnızlığını üzüntülerini müzikte aramaktadır. Bu doğal bir kaçış stratejisidir. İnsanoğlu müziğe tamamıyla bağlı olan canlılardır.

İnsanlar dünyaya geldikleri zaman ilk müzikleri annesinin rahatlatıcı sesidir. Seslere ve duygulara bağımlı olan insanlar bu anne sesine tamamıyla bağımlıdırlar. Bu anne sesi çocuğu bir müzik gibi gelmektedir.

Türk kültüründe annelerin çocuklarına ninni ya da şarkı söylemesi oldukça yaygındır. Bu insanların müziğin bir zevk aracı olarak değil tamamıyla ihtiyaç olarak görmesidir. Dünyada yüzlerce farklı müzik türü bulunmaktadır. 

Müzik Türleri 

İnsanlar ihtiyaçlarına göre birbirinden farklı müzik türleri oluşturmaktadır. Öncelikle temel müzik türlerinden biri kesinlikle doğanın müziğidir.

Bu en temel ve en saf müzik türüdür. Geleneğimizde bulunan bir diğer müzik türü tabi ki ninnilerdir. Bu müzik türüyle anneler bebeklerini büyütmektedir.

Müzikler insan ruhuna doğrudan dokunmaktadır. Müzik duygularımızı kontrol etme gibi bir gücü vardır.

Bu gücünden dolayı askeri güçlerde ya da savaşlarda oldukça fazla kullanılmıştır. Tarihte her zaman savaşlardan önce müzikler eşliğinde askerleri yüreklerini güçlendirmeye çalışılmıştır. Osmanlı döneminde çok kullanılan bir yöntemdir. Savaşa gidildiğinde kesinlikle mehter grupları da bulunmaktadır.

Bu gruplar sayesinde askerlerin savaşa kazanma inançları artmış ve savaşa doğrudan olumlu etkileri olmuştur. Dünyada kabul edilen birçok müzik türleri bulunmaktadır. Blues, Caz, Country, Elektronik, Hafif Dinletiler, Halk, Hip Hop, Karayip Tarzı, Latin, Pop, R&B, Rock, Klasik Müzik gibi türler dünyada kabul edilen müzik türleridir. Blues 400 yıllık bir tarihe sahiptir. Bu müzik türünün kökeni Afrikaya dayanmaktadır.

Caz müziğinin başkenti New Orleans’tır. Country Amerika’da bulunan beyazlara özgü bir müzik türüdür. Hip Hop müzik türünün temelleri Amerika da atılmıştır.

Günümüzde oldukça popüler olan bir müzik türüdür. Pop müzik türü ilk zamanlarda blues ve caz gibi müzik türlerinin etkisinde kalmıştır. Pop en belirgin ve kendine özgü olduğu zamanlar 80’ler diyebiliriz.

Klasik müzik Rönesans’ın etkisiyle ortaya çıkan bir müzik türüdür. Rönesans aydınlanma çağı olarak da bilinmektedir. Bu ufak ama etkili olaydan şu dersi çıkarabiliriz müzik insanlığı aydınlığa götürecek bir anahtar olarak görebiliriz.

Müzik yobazlığı ve dogmatik düşünceleri ortadan kaldırarak insanları aydınlığa götürür. Türk halk müziği Türklerin ezelden beri zevkle ve mutlulukla dinledikleri müzik türüdür. Bu müzik türünde oldukça önemli sanatçılar bulunmaktadır.

Müziğin Efsaneleri

Müziğin gelişmesiyle yeni sanatçılar türemektedir. Bu yeni sanatçıların her zaman bir idolü bulunmaktadır.

Halk arasında bu idollere müziğin efsaneleri denilmektedir. Dünyada birbirinden farklı onlarca farklı müzik türleri bulunmaktadır. Her müzik türünün kendine has bir efsanesi bulunmaktadır. Blues müziğinin kralı olarak adlandırılan sanatçı tabi ki B.B King’ten başkası değildir.

Blues müziğine kattığı değerlerle birlikte efsaneleşmiş en önemli sanatçıdır. Rock müzik türü kendi içinde dallara ayrılmıştır. Her dalın kendi efsanesi bulunmaktadır. Metallica, AC/DC gibi gruplar dünyada en bilenen rock gruplarıdır.

Ülkemizde rock efsaneleri Cem Karaca, Hayko Cepkin gibi sanatçıları örnek olarak gösterebiliriz. Türk sanat müziğinde yani geleneksel müzik türümüzde çok değerli sanatçılarımız vardır. Zeki Müren, Müzeyyen Senar, Safiye Ayla gibi sanatçılarla efsaneleşmiştir.

Bu değerli sanatçılar müziğimize değer katmışlardır. Klasik müzik diye adlandırdığımız müzik türünde dünyada herkes tarafından bilinen sanatçıları vardır. Mozart, Beethoven, Chopin bu müzik türünün en önemli sanatçılarıdır. Binlerce değerli ve efsanevi sanatçılarımız vardır.

Bu sanatçıların bize verdiği eserleri korumak zorundayız. Yeni yetişen sanatçılar bu efsaneleri örnek almalı ve onların verdiği değerlerin üstüne iş koyup yapmalıdırlar.

Bu sayede müzik gelişir ve efsanelerde unutulmaz.

Müzik Aletleri 

Müzik aletleri müziğin gelişmesiyle beraber hayatımıza girmiştir. Müzik aletleri kendi içlerinde ayrılmıştır. Müzik aletlerine halk arasında çalgıda denilmektedir.

Telli çalgılar, Vurmalı çalgılar, Nefesli çalgılar, yaylı çalgılar, Tuşlu çalgılar olmak üzere beş ayrı gruba ayrılmıştır. Telli çalgılara şunları örnek verebiliriz; saz, bağlama, gitar, kanun, tanbur ve arp örneklerini verebiliriz.

Vurmalı çalgılar arasında şunlar bulunmaktadır; timpani, zil, bateri, davul, çan gibi müzik aletleri vurmalı çalgılara örnektir. Flüt, ney, kaval, trompet, trombon, tuba gibi müzik aletleri nefesli çalgılar grubundadır.

Çello, keman, viyola gibi müzik aletleri yaylı çalgılar ailesindedir. Org ve piyona da tuşlu çalgılar ailesinde bulunmaktadır. Bu müzik aletleri sanatçılar için müziklerini daha iyi icra etmelerini sağlamıştır.

Bazı sanatçılar belirli müzik aletleriyle özleşmiştir. Gitar denildiğinde ilk olarak akla John Lennon gelmesi gibidir. Bu müzik aletleri icat ederken insanlar doğadan ilham almışlardır. Bu nedenle doğanın bize verdiği bu lütfü görmeli ve ona çok saygılı davranmalıyız. Doğayı müzikle korumalı ve insanları mutlu etmeliyiz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir